A „függetlenség” ára: itt van feketén-fehéren, ki mennyi pénzt kapott Magyarországon az amerikai kormánytól
Ismerős liberális szervezetek neveire is ráakadtunk.
Közzétette a Trump-adminisztráció, hogy az amerikai kormány mennyi támogatást nyújtott különféle magyar szervezeteknek. Az ügyről kérdeztük Szánthó Miklóst, az Alapjogokért Központ igazgatóját.
Mint azt írtuk: Donald Trumpék közzétették a kormányzat által elköltött külföldi támogatásokat az usaspending.com oldalon azt követően, hogy Trump egy rendelettel felfüggesztette a kifizetéseket három hónapra (viszont két bíró meg felfüggesztette a rendelet végrehajtását).
Az usaspending.gov oldalt átböngészve megírtuk, hogy hazánkba összesen 842,7 millió dollár érkezett az amerikai kormánytól, egy részüket liberális szervezetek kapták.
Ezt is ajánljuk a témában
Ismerős liberális szervezetek neveire is ráakadtunk.
Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük az amerikai jobboldali agytrösztökkel szoros kapcsolatot ápoló Alapjogokért Központ igazgatóját, Szánthó Miklóst, aki kérdésünkre kifejtette:
Az már elnökválasztás után nyilvánvalóvá vált, hogy a világ jobb hely lesz Magyarország számára Donald Trumppal. Nem utolsósorban azért, mert véget ér a magyar belpolitikába történő közvetlen és nyílt amerikai kormányzati beavatkozás – ami azért eddig kifejezetten aktív volt politikai, diplomáciai és pénzügyi szinten egyaránt.
Mint megjegyezte: gondolhatunk itt az ellenzéki pártkampányok ’22-es finanszírozására, David Pressman volt amerikai nagykövet pártpolitikusi tevékenységére és a magukat „jogvédőnek” csúfoló ügynökszervezetek támogatására, melyben valóban a USAID vitte a prímet. Szánthó szerint anyagi szempontból érthető, erkölcsileg kevésbé, hogy elvileg magyar állampolgárok által irányított, formálisan magyarországi „civilek” miért vesznek részt olyan műveletekben, melyek célja a hazai társadalmi stabilitás felbomlasztása, uniós források befagyasztatása, a politikai zűrzavar előmozdítása – mindezt szerinte
egy fokkal kevésbé cizellált politikai kultúrájú országokban nettó hazaárulásnak nevezik.
Ahogy ugyanis a hasonló brüsszeli befolyásolási kísérleteknél, úgy itt, a „guruló dollárok” nyomán is az volt a nyilvánvaló szándék, hogy a kedvezményezettek elősegítsék a demokratikusan megválasztott magyar kormány elmozdítását; mindeddig persze sikertelenül, de a legújabb „TISZA-projekt” már úton van – figyelmeztet az Alapjogokért Központ vezetője.
Szánthó hozzátette: bár azzal, hogy a Trump-adminisztráció nem csak a USAID-on, hanem valamennyi, az amerikai külügyminisztériumon keresztül átfolyatott „külföldi segélyt” felfüggesztette, lényeges lépés történt, két szempontot azért nem szabad figyelmen kívül hagyni. Egyfelől azt, hogy
az USA „mélyállama” valóban nagyon mély, másfelől, hogy az egyáltalán nem az egyetlen pénzcsapot jelenti a globalista politikai gépezet számára.
Előbbire példa a Soroshoz hasonló „filantróp” hajlamairól ismert National Endowment for Democracy (NED), mely nem kormányzati, hanem kongresszusi kontroll alatt van, utóbbira pedig nem csak a Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF), hanem az ideológiailag hasonló tevékenységet folytató, de még akár nagyobb anyagi lehetőségekkel is rendelkező donorszervezetek, mint a Ford, a Gates vagy a Hewlett Alapítvány.
Ezek így együtt – az amerikai mélyállam még túlélésért küzdő szigetei, a közvetlen uniós finanszírozási „civil alapok”, melyekről a Szuverenitásvédelmi Hivatal is beszámolt, és a progresszív hálózat további szupertámogatói – közös hatásmechanizmussal bírnak Szánthó szerint.
Az igazgató kérdésünkre rámutatott: ezek a szervezetek „ugyanannak a körkörös hivatkozási rendszernek a finanszírozói, melyre aztán a különféle propagandakámpányokat és jogi eljárásokat építik – például Magyarországgal vagy bármelyik szuverenista erővel szemben.”
„Az e támogatásokból működő „civilek” megírják elítélő jelentéseiket – sokszor a hasonló pénzcsapon lógó külföldi partnerszervezet anyagainak összegzéséből –, melyet aztán a ‘független oknyomó sajtó’ megzenésít – ezen forrásokra hivatkozva készülnek el a hivatalos amerikai vagy uniós országjelentések. Ezekre épül fel utána a formális vita például az EP-ben, hogy aztán mindez jogállamisági jelentésben, majd a jogosan járó uniós források felfüggesztésében vagy újabb kötelezettségszegési eljárások képében öltsön testet, melyet aztán a jórészt ugyanezen hálózat tréningjein nevelkedett uniós bírák ítélnek meg. Így lesz a bülbülszavú civilkedésből a magyar emberek pénztárcáját súlyosan érintő büntetés” – fogalmaz Szánthó.
Elmondása szerint jó példa a folyamatra, hogy a napokban éppen az a cseh Reclaim nevű emberjogi szervezet üdvözölte Csehország Magyarország elleni perbelépését, melynek egyik fő támogatója az OSF és mely aktívan lobbizott a prágai kormánynál, hogy lépjen fel Budapesttel szemben.
„Szóval abban nincs kétségem, hogy az amerikai mélyállamot Trumpék előbb-utóbb térdre fogják kényszeríteni, ugyanakkor ez a hálózat többi szereplőjét még erősebb működésre fogja ösztökélni – ha úgy tetszik, a woke-nak még nincs vége” – zárta szavait Szánthó Miklós.
Ezt is ajánljuk a témában
A hidegháborús fegyverként indult, mára LMBTQ-evangelizátorrá vált USAID nem költhet többé pénzt világszerte a demokraták prioritásaira. Szilvay Gergely és Kohán Mátyás írása.
Fotó: Mandiner/Földházi Árpád